Categories
Seo Blog

SEO Nedir ve Arama Motoru Optimizasyonu Yıllar İçinde Nasıl Değişti?

Arama motoru optimizasyonu’ (veya SEO) ifadesini duyacak ve satışları artırmanın bir yolu olarak düşünebilir, ancak SEO nedir? 

Alternatif olarak, bir işletme sahibi geçmişte ‘SEO hizmetleri’ni denemiş olabilir ve beklendiği gibi çalışmadığını veya çalıştığını, ancak artık etkili olmadığını fark etmiş olabilir – bu makale SEO’nun ne olduğunu ve neden’ yeni ‘SEO’yu açıklıyor her zamankinden daha iyi çalışıyor.

Hatta SEO olarak adlandırılmadan önce arama motoru optimizasyonu ve sıralama web sitesi pazarında çalışıyorum. İşte yeni binyılın başlangıcından bu yana SEO’daki değişiklikler ve SEO Ajansınızın sunduğu veya sağladığı SEO hizmetlerinde aramanız gereken şeyler.

Yıllar boyunca SEO’ya bir göz atıyoruz ve bugün SEO’nun ne olduğunu ve web sitemiz için en iyi nasıl kullanacağımızı açıklıyoruz.

seo nedir

2000 Yılında SEO

Milenyumun başlangıcında çoğu insanın kullandığı ‘büyük’ ​​arama motorları Lycos ve Excite idi. Tabii ki, o zamanlar İngiltere nüfusunun çok küçük bir yüzdesi internete ve yavaş ‘çevirmeli’ sisteme sahip olanlara erişebiliyordu.

Web siteleri, hızlı bir şekilde yüklenmelerini sağlamak için temel bilgileri içeren bir veya iki sayfaydı (20 saniye içinde). O zamanlar SEO uygulamaları, bir sayfada mümkün olduğunca çok sayıda anahtar kelimeyi ‘gizlemek’ idi, bu nedenle web sitesi, sayfa ziyaretçiler için spam içerikli görünmeden bu aramalar için bulundu.

2002 yılında Google, ‘AdWords’ adı verilen bir şey başlattı ve şu anda İnternet aramalarını başlatmak için 1 numaralı web sitesinde, insanların önemini ödeyebilecekleri için SEO’nun ölümü olduğu tahmin ediliyor.

2003 yılında Yahoo, temel olarak tüm ‘küçük’ arama motorlarının sonu olan Inktomi, AltaVista ve FAST’ı satın aldı. Google, ‘spam’ uygulamalarını ve web sitelerini incelemeye başladı. Aynı zamanda Google, ‘AdWords’ün SEO’yu öldürmeyeceğini ve aslında’ doğal listelemelerin ‘ziyaretçileri arama motoru platformlarına geri teşvik ettiğini fark etti. Google, ‘profesyonel SEO’ uzmanlarını tanımaya başladı ve SEO’yu spam yapmak yerine iyi SEO’yu tanıttı.

2004 seo nedir, Google’ın spam gönderen web sitelerine karşı harekete geçmesiyle ilk web sitesinin internetten ‘yasaklandığını’ gördü. Onlar da sorumlu “SEO Şirket” karşı yasal işlem yaptı.

2006 yılında seo nedir bir web sitesini sıralamak için sadece web sitenize geri bağlantılara ihtiyacınız vardı ve bu yüzden bağlantı / bağlantı değişimi satın almak tüm öfke ve çoğu web sitesinde şirketleri ve web sitelerine bağlantılar listeleyen bir web sayfası vardı (hala kaç web sitesine hayran kaldım bu uygulamaya devam edin).

2004 ve 2008 arasında seo nedir Google, şimdi arama motoru dünyasındaki tek gerçek “oyuncu” idi, zayıf bağlantı uygulamalarına ve şirketlere karşı harekete geçmeye başladı ve spam ve bağlantı satın almaya başladı. ‘Noughties’, Google’ın içeriklerine göre web sitelerini sıralamaya odaklandığı ve yapılan aramayla ilgisi olduğu için, tüm “yaramaz” SEO uygulamalarının pratik olarak damgalanmasıyla sona erdi.

2010 yılında SEO

2010-2015 yılları arasında arama motorlarının ‘Sosyal Medya’ sitelerini fark ettiğini görmeye başladık ve kısa süre içinde sonuçların Twitter’da ‘tweet’lerle dolduğunu görüyoruz. (Google’da işini ararken müşterilerimden birinin yüzünü görebiliyorum ve arama sonuçlarının ilk sayfası, iki personelin şirketin ne kadar korkunç olduğu hakkında yaptığı bir Twitter görüşmesinin tweet’lerinden derlendi. !)

arama motoru optimizasyonu

Google ‘Kafein’ güncellemesi ile videolar ve resimler de arama sonuçlarına getirildi.

Google, önceki aramalarınıza ve daha önce ziyaret ettiğiniz web sitelerine dayanarak arama sonuçlarında gösterilen web siteleriyle “kişisel arama sonuçları” nı tanıttı. Müşterilerin web sitelerinin endüstrileriyle ilgili yaptıkları herhangi bir arama için “Google’ın en iyisi” olduğunu iddia ettikleri için bu, SEO dünyasında ‘biraz heyecan’ yarattı, çünkü Google daha önce birçok kez kendi web sitelerini ziyaret ettikleri için, elbette Google ilgili tüm aramalar için web sitesine geri gönderir. Siz onlara yeni ‘Google Gizli Arama’ yı gösterene kadar bu biraz sorun olabilir.

Web sitelerini sıralamaya odaklanmak BÜYÜK anahtar kelimeler için bulunuyordu. Bristol’deki bir ‘Tesisatçı’ bu aramayı sıralamak isterdi ve odak noktası buydu.

Google ‘Panda’ ve ‘Penguin’ güncellemeleri mecazi olarak ‘link değiş tokuşlarını’ kendilerine işaret eden alakasız bağlantıları olan web siteleri için büyük cezalarla öldürdü. Aynı zamanda Google, web sitelerinin taraflardan herhangi birini cezalandırmadan diğer web sitelerine ve bilgilere alakalı bağlantılar sağlamasına izin vermek için “takip bağlantısı yok” özelliğini tanıttı. “Güvenli bağlantı” nın başlangıcıydı. Kalite ve alakalı içerik artık arama motorlarında sıralamada anahtar rol oynamıştır.

2014 yılında seo nedir ‘Ulusal İstatistik Ofisi’ tarafından hazırlanan bir raporda şunlar yer aldı:

 • Büyük Britanya’da 38 milyon yetişkin (% 76) her gün, 2006 ile kıyaslandığında, doğrudan karşılaştırılabilir kayıtların başladığı 21 milyondan fazla İnternet’e erişti.
 • Bir cep telefonu kullanarak internete erişim 2010 ve 2014 arasında% 24’ten% 58’e kadar iki kattan fazla arttı.
 • 2008’de% 53’ten tüm yetişkinlerin% 74’ü çevrimiçi mal veya hizmet satın aldı. Kıyafetler (% 49) 2014 yılında en popüler çevrimiçi satın alma işlemiydi.
 • Büyük Britanya’daki tüm yetişkinlerin% 67’si İnternet depolama alanı hizmetlerinin farkındadır, ancak bu hizmetlerin veri depolamak için kullanımı% 35’te çok daha düşüktür.
 • Büyük Britanya’da 22 milyon hane (% 84), 2006’da% 57’den 2014’te İnternet erişimine sahipti.
 • Sabit genişbant internet bağlantıları hane halklarının% 91’i tarafından kullanılmıştır.

İngiltere (neredeyse) internet anlayışı ve web sitelerini ziyaret etmek için cep telefonu kullanımı çok büyüktü.

SEO 2015 ve Sonrası

2015 yılında seo nedir arama motorlarında yapılan en büyük değişiklik, “mobil uyumlu” olmayan web sitelerinin ‘cezalandırılması’ydı – mobil uyumlu bir web sitesi, kullanıcının okumasını ve anlamasını kolaylaştırmak için küçük ekran için farklı bilgilere sahiptir. Kullanıcıların en iyi deneyimi elde etmesini sağlamak için Google, mobil dostu veya duyarlı web sitelerini (web sitesinin boyutunu ve biçimini ekrana sığacak şekilde otomatik olarak değiştirdiği) sıralamaya göre daha yüksek sıralamaya başladı.

İngiltere nüfusu cep telefonlarını yerel aramalar için kullanıyordu ve yerel şirketler en sonunda büyük şirketler veya internetteki ‘ulusal’ şirketlere göre avantaj elde edebiliyordu.

Google’ın anahtar kelimelere dayalı olmayan sonuçlarda web sitelerini geri getirdiği ‘semantik arama’ nın tanıtımı, ancak bir sayfadaki içerik, arama motoru optimizasyonu ajanslarının web sitelerinde çalışma şeklini tekrar değiştirdi. ‘Plumber Bristol’ gibi ‘Büyük’ ​​anahtar kelimelerin sıralaması, İnternet kullanıcıları aramalarından daha anlayışlı hale geldikçe daha az önemli hale geldi. ‘Uzun kuyruk anahtar kelimeler’ ve mümkün olduğunca çok sayıda web sitesi ziyaretçisini ve daha da önemlisi dönüşümleri artırmaya başladı.

Bugün SEO Süreci Nedir?

Muhtemelen süreçleri veya arama motoru optimizasyonu ile ilişkili uygulamalar şimdi ‘SEO’ terimi büyüdü 2020 yılında adam oldu.

Yıllar içinde çalışarak bir web sitesinin içeriği ve yapısı yeterliydi. Şimdi, çok daha fazlası sadece bir web sitesini arama motorlarında sıralamak için değil, aynı zamanda müşteri katılımı elde etmek için. Hizmetin daha iyi bir açıklaması ‘dijital pazarlama’ olacaktır.

Daha önce de belirtildiği gibi eski uygulamalar, ‘büyük’ ​​anahtar kelimelerin sıralamanın anahtarı olduğu anlamına geliyordu. Sayfa başına tek bir anahtar kelimeye veya hatta tüm bir web sitesine odaklanmak işi sıralayacaktır ve o zamanlar hepsi ‘sıralamalar’ ile ilgilidir.

SEO yapmanın eski yolu

Bugün arama motoru optimizasyonu konusunda dikkate alınması gereken bir dizi faktör var. ‘Anlamsal arama’, ana sürücüdür ve sıralamayı değil ana hedefi dönüştürür.

Semantik arama, Google’ın web sitesi oluşturucusunun girdiği açıklamayı değil, sayfadaki bilgileri arama yapan kişiye döndürdüğü yerdir. Bunun bir örneği ‘Tesisatçı Bristol’ örneğini almak olacaktır. Birkaç yıl önce, “Tesisatçı Bristol”, “Tesisatçı Bristol” ve belki de “Acil Tesisatçı Bristol” için iş sıralaması üzerinde yoğunlaşacaksınız – ancak bu, ‘sıkıntı alımları’ için bir çözüm sunan işletmeler için geçerli olsa da (nerede zaman) ve bir çözüm, bilgi ve tavsiye ihtiyacından daha ağır basar) bir web sitesi boyunca daha iyi uygulama, tavsiye ve rehberlik sunan ve “Bristol’de ücretsiz açıklama içeren acil tesisatçı” gibi “uzun kuyruk anahtar kelimeler” (3 veya 4 kelime araması) içeren içerik eklemektir. veya “yakınımdaki Acil Tesisatçı için yorumlar”. 

Google, kullanıcının en iyi deneyime sahip olmasını ve ilgili bilgileri hızlı bir şekilde bulmasını ister ve anlamsal arama bunu başarır. Bu bir işletme sahibi için de mantıklı. Web siteniz, “Tesisatçı Bristol” araması yapan, bilgi aldıktan sonra olabilecekleri, iş bulabilecekleri, sunamayacağınız bir sıhhi tesisat hizmeti arayan veya ” BS7 ″ yakın en iyi Acil Tesisatçı? “Tesisatçı Bristol” size bir web sitesi ziyaretçi, “BS7 best yakın en iyi acil Tesisatçı için bulunan bir müşteri alacak.

Anahtar kelimeler açısından bu, Google’ın yaptığı en büyük değişikliktir ve burada kalmak için buradadır. SEO arama motoru optimizasyonu veya dijital pazarlama artık nerede sıralamanızla ilgili değil, kaç farklı arama terimi bulabileceğiniz ve ödeme yapan müşterilere dönüşümüdür.

Web sitesi içeriği

Birkaç yıl önce (ve sadece 2 veya 3 yıl önce) Google, profesyonel SEO Ajanslarına bir sayfadaki 300 kelimenin yeterli içerik olduğunu önerdi. Geçen yıl MINIMUM’un en az 500 kelime olması gerektiğini söylediler.

Her gün bir web sitesini potansiyel bir müşteri tarafından incelemem isteniyor ve çoğunun bir sayfada 150 ila 250 kelime var. Bu yaygın bir uygulamadır. Buna bakmanın iki yolu var. Çoğu web sitesi notlarını karşılamadığı için Google beklentilerini değiştirmek zorundadır veya buna bakmak için başka bir yol, sadece web sitenize içerik ekleyerek rekabeti atlamanın kolay bir yoludur. Google’ın beklentilerini düşüreceğini veya web sitelerinin standartlarına göre iyileşmesini bekleyeceğini düşünüyor musunuz? Google, web sitelerinin yaklaşık% 80’inin yeni sürüme geçirilmesi gerektiğini bilerek ‘mobil cihazlara uygun’ güncellemeyi yayınladı ve bu kullanıcıların% 50’sinden fazlasına fayda sağladıkları için yine de yaptılar. Kaliteli içerik kullanıcılarının% 100’ünü etkiler.

Müşterimize sayfa başına yaklaşık 800 kelime öneriyorum. Bu, ‘anlamsal arama’ dostu olmak, alakalı içerik sağlamak ve çok ağır olmamak için yeterli içeriktir.

İyi uygulama:

 1. Sayfa Başlığı – sayfanın ne hakkında olduğunu söyleyin (gerekirse ‘Büyük’ ​​Anahtar Kelime)
 2. Başlık – soru sorma
 3. İlk paragraf içeriği / çözümü kısaca açıklar
 4. Resim / veya video
 5. Çözümün daha uzun açıklaması

Bristol’deki Acil Tesisatçımızı örnek olarak alalım:

 1. Sayfa Başlığı: Acil Tesisatçı Bristol
 2. Başlık: Bristol’de size en yakın acil tesisatçı mı arıyorsunuz?
 3. İlk Paragraf: Smith Tesisat, Bristol’de 24 saat acil tesisat hizmeti sunmaktadır. Bir arama ücreti almıyoruz ve 20 dakika içinde sizinle birlikte olabiliriz. Bu nedenle müşteri incelemelerimiz ve geri bildirimler, bölgenizdeki en iyi acil tesisat hizmeti olduğumuzu söylüyor. Şimdi arayın …
 4. Van veya tesisatçı profesyonel görünümlü görüntü
 5. Daha uzun açıklama: Neleri düzeltebilirler, çözdükleri yaygın sorunlar, müşterilerinden bazı alıntılar vb.

Bunun bir takım faydaları vardır.

İlk olarak, sadece bir Tesisatçı isteyen insanlar ilk paragrafı okuyacak, minibüsün imajını görecek (yapı otoritesi ve profesyonellik) ve Tesisatçı diyecekler. Diğer kullanıcılar, sayfanın altında bulabilecekleri daha fazla bilgi isteyeceklerdir. SEO nedir ve hile yapıyor mu? Kesinlikle hayır. Kullanıcıya alakalı bilgiler sağlıyorsunuz ve Google sizi bunun için sevecek. İçeriğin bir sayfada nasıl yapılandırıldığı ve yazıldığı “yeni” SEO’dur.

İkinci faydası, web sitenizin sayfadaki kelimelerin bir kombinasyonu için bulunmaya başlamasıdır – anlamsal arama – Tesisatçı yukarıdaki örnekte, “Smith Plumbing”, “Acil Tesisatçı” için arayan potansiyel müşteriler ve müşteriler tarafından bulunabilir. Ben “,” Bristol’de Acil Tesisatçı “,” Bristol’de 24 saat acil tesisat hizmeti “,” acil durum tesisatçısı Bristol incelemeleri “ve onlarca daha fazla arama terimi. Tesisatçı olsaydınız, büyük bir anahtar kelime mi yoksa birden çok alakalı müşteri anahtar kelime için mi bulunmayı tercih edersiniz? Ben de öyle düşündüm, Google da öyle.

Eski uygulamalar, arama motorları için web sitesi içeriği oluşturmaktı. Artık müşterilere değer sağlamak için içerik oluşturmalısınız. Bu düşündüğünüzden daha kolay bir süreçtir.

İşletmenizle ilgili son 5 müşteri sorgusu neydi? Çözmeye çalıştıkları sorun neydi? Sorun ve çözümünüz hakkında yazın.

Link Oluşturma

‘Bağlantı kurma’ nın tarihi yolu, mümkün olduğunca çok yerden bağlantı elde etmektir. Bu yıl çok büyük bir şirket SEO hakkında bize ulaşın ve biz onlar bağlantılarını satın yıllar boyunca bir servet harcadıkları gibi kendi 1.4 Milyon bağlantıları geri kendi web sitesine kaldırmak için önerdi zaman dehşete edildi. Alakasız bağlantılar ve ne kadar fazla zarar görürseniz, Google’a ne kadar alakalı olursa olsun web sitenizin ilgisizliğini vurgular.

Bugün, birkaç alakalı bağlantı web sitenize geri bir Milyon bağlantı çok daha iyidir. Günümüzde, bağlantılar çekici ilişkiler yoluyla kurulmalıdır. Tesisatçımızı bir kez daha almak, ‘Gas Safe register’ı, yerel bir sıhhi tesisat merkezi veya banyo showroom’undan bir bağlantı ve bilgilerini beğenen birkaç yerel web sitesi yeterli olacaktır.

Sosyal medya

Halen böyle bir şirket bulsak da, birkaç yıl önce işletmelerin Facebook’ta olması gerektiğini önerdiğimizde normalde bana “Facebook – gençler için değil mi? Bu bizim pazarımız” dendi. İyi yapılırsa, Facebook kapınıza web sitenizden daha fazla trafik ve ödeme yapan müşteri çekebilir. Facebook’un en büyük kullanıcı grubu 25 ila 34 yaş, ikinci en büyük kullanıcı grubu ise 35 ila 44 yaş grubudur. 45 ila 54 yaş arası gençler Facebook’u gençlerden daha fazla ve 18 ila 24 yaşları arasında kullanıyorlar.

Facebook Kullanıcıları İngiltere yaşı – statista izniyle

Facebook, bir işletmenin marka oluşturmasına, müşterilerin ilgisini çekmesine, müşteri yorumları almasına ve anında müşteri geri bildirimi almasına olanak tanır. Web sitenizdeki potansiyel müşterinin web sitenizi ziyaret edip edemeyeceğini görebileceği incelemelerden farklı olarak, Facebook’ta bir inceleme tüm kullanıcıların arkadaşları tarafından ve arkadaşlarının yorumu – tüm arkadaşları, arkadaşları – ‘beğenirse’ hemen görülür. Giderek daha fazla sayıda müşterimiz Facebook’tan potansiyel müşteriler alıyor. İnsanlar arkadaşlarından işletmelerin kullanmaları için öneride bulunmalarını ve düzinelerce öneri almalarını istiyorlar – Facebook’taysanız, iletişim bilgilerinize doğrudan bir bağlantı alma olasılığınız daha yüksektir.

‘Sosyal Medya’ için sırada ne var? Canlı yayın! Twitter, telefonunuzdan video akışı yapmanıza olanak tanıyan ‘Periscope’ adlı bir şirket satın aldı. “Ne olmuş yani?” ‘Acil tesisatçımızın’ sorduğunu duyuyorum. Bir Tesisatçı olsaydım, bir sorunu giderirken işimi canlı olarak yayınlıyordum, video tüm takipçilerime ve arkadaşlarına canlı yayınlanacaktı – tüm dünyada yayın yapan kendi televizyon kanalım. İşletmeniz bir dahaki sefere bir ‘beyin fırtınası oturumu’ – periskop yapın – müşteriniz size çözümlerin ne olduğunu söyleyecektir.

Video Pazarlama

Video için ‘eski’ SEO uygulamaları yoktu ve YouTube başladığında, kedilerin ve benzerlerinin komik videolarını göstermek içindi.

Bugün her şey değişti. YouTube, dünyanın ikinci büyük arama motorudur ve Google’a aittir. YouTube’un dünya çapında 1 MİLYAR kullanıcısı vardır ve her dakika 300 saatlik video yüklenir. Önümüzdeki saat içinde yüklenecek tüm videoları izlemeniz yaklaşık 2 yılınızı alacaktır. Bugün yüklenen tüm videoları izlemeniz hayatınızın geri kalanını alacaktır. Google’ın kendi istatistikleri, 2018 yılına kadar bir arama motoruna yapılan aramaların% 73’ünün kişinin video izlemesine neden olacağını söylüyor. Başka bir şekilde düşünün, birkaç yıl içinde 10 kişi ürün veya hizmet için internette arama yaptığında – 7 tanesi bir video izleyecek, 2 bir web sitesini ziyaret edecek. Bu yüzden ‘dijital pazarlama hizmetimizin’ bir parçası olarak müşterilerimiz için videolar oluşturuyorum.

SEO Company Bristol arama motoru optimizasyonu veya seo arama motoru optimizasyonu da dahil olmak üzere tam bir dijital ve internet pazarlama hizmeti sunmaktadır.

×